KADIN

18.632 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Haşimato hastalığı, tiroidin iltihabıdır. Tiroit iltihabı denilmesine rağmen aslında ortada bir mikrop söz konusu değildir. Mikropsuz iltihap olarak söylenebilir. Tiroidin bu mikropsuz iltihabı, tiroit yapısında bulunan bazı molekül ve hücrelerin parçalarına karşı, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla antikor üretmesi sonucu ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin ürettiği bu antikorlara otoantikor adı verilmektedir. Haşimato hastalığına neden olan iki tane otoantikor bulunmaktadır. Bunlar, anti TG antikoru ve anti TPO antikorudur. Bu antikorlar sağlıklı insanlarda yüksek olmaz. Vücutta yükseldikleri zaman tek bir hedefleri vardır, o da tiroit hücreleridir.

Tiroit hücrelerine giden anti antikorlar, o organı harap etmeye başlar. Harap ettiği zaman da, tiroit yapısında büyüme, ağrı ve sonunda da tiroit hormonunda bozukluklar meydana gelir. Tiroit hormonu üretimi sekteye uğrar.

Tiroit hormonunda bozuklukların ilk belirtisi aslında tiroit hormonunun fazla üretilmesi şeklinde kendini gösterir. Aslında fazla üretim yoktur, fakat tiroidin içinde bulunan depolardaki tiroit hormonları bu harabiyetle parçalanır. Bu yaklaşık birkaç ay sürebilir. İlk dönemi takiben tiroit hormonları birden düşmeye başlar. Bunun sonucunda da hiotiroidi (tiroit hormon yetmezliği) ortaya çıkar.

Yorumlar