KADIN

10.739 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuklar genellikle 3 yaş civarında sorular sormaya başlar. Burada çocuğun merak ettiği şey cinsel ilişki değil, nasıl olduğudur. Bunun içinde 3-5 yaş arasındaki çocuklara, annenin karnında bebeğin büyüyebileceği sıcak ve korunaklı bir yer olduğunu ve zamanı geldiğinde bir delikten dışarı çıktığını söylemek yeterli olacaktır.

İlkokul çağındaki çocuklar bunun biraz daha ötesini merak etmeye başlarlar. Bu dönemde de, biraz doğadaki olaylardan örnekler verilebilir. Ya da doğada çiçeğin oluşumundan örnek verip, anne ve babada da bu tohumların olduğu söylenebilir ve bu şekilde anlatılabilir.

Ancak ergenlik döneminde bu konudaki uyanışlar başlar. Bu dönemde de kız çocuğa anne, erkek çocuğa da baba tarafından 14-15 yaş civarında, cinsel ilişkinin nasıl bir şey olduğu, çocuğu çok korkutmadan doğal bir süreci anlatmak, evlendikten sonra yapmanın daha uygun olduğunu söylemek, karı ve kocanın birbirlerini çok sevdiği zaman yaptıklarını belirtmek, çocuğun da sınırlarını belirlemesi açısından yararlı olacaktır.

Yorumlar