KADIN

12.502 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hafif güneş yanıkları, hafif alev yanıkları ve hafif haşlanmalar gibi hiç yara oluşmamış birinci derece yanıklarda, kişi sadece ağrı giderici bir krem ve ağrı giderici ilaçla evde tedavi olabilir.

Ama ikinci derece ve daha üzeri olan yanıklarda, ki bunun anlaşılma şekli şiddetli ağrı ve deri bütünlüğünde bozulma olmasıdır, her halükarda bir sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilmektedir.

Çünkü yanıkta ilk yapılacak müdahalelerle yanık derecesi değişebilir. O yüzden bir sağlık kuruluşunda daha profesyonelce tedaviler olursa, yanık zararı daha az olabilmektedir.

Yanığı derecelendirirken, yanığa maruz kalan bölgenin hemen etrafında iyileşebilen bir alan ve sonrasında kızarık bir alan vardır. O kızarık alan iyileşecektir ama ortada en fazla travmaya uğrayan bölgede ne yaparsanız yapın geriye dönmeyecektir. Ancak müdahalelerle iyileşecektir. Ancak arada kalan bölge, eğer uygun bir şekilde tedavi edilirse burası kendiliğinden iyileşebilir.

O yüzden yanıklar mümkün olduğu kadar tıbbi kuruluşlarca görülmeli ve yönlendirilmesi yapılmalıdır.

Hastaneye yatış kriterleri içerisinde, erişkinlerde ikinci derece yanık yüzde 20'nin üzerindeyse, çocuklardaysa yüzde 10'un üzerindeyse hastaneye yatış söz konusu olacaktır.

Tam kat yanıklarda ise, erişkinlerde yüzde 2'nin üzerindeyse, çocuklarda ise her halükarda hastaneye yatış kriteri vardır.

Bir de özellikli yanıklar vardır. Çok geniş değildir ama akciğerler oluşan yanıktan çok fazla etkilenmiş olabilir. Böyle bir durum varsa veya kişinin beraberinde ciddi bir hastalığı varsa, bunlar da hastaneye yatış kriterleri içerisindedir.

El, ayak, yüz yanıkları gibi özellikli bölgelerde de, ikinci ve üçüncü derece yanıklar varsa, uygun merkezlerde ve hastane koşullarında tedavi edilmelidir.

Yorumlar