KADIN

16.137 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kalbin tüm rahatsızlıkları çarpıntıya neden olabilir. Hipertansiyonlu hastalarda görülen çarpıntılar, kalp kaynaklı çarpıntılar olarak kabul edilir.

Bu hastalarda kalbin atımında herhangi bir düzensizlik olmadığı halde, kalbin önündeki yükün artması çarpıntıya neden olur. O hastalarda tansiyonun dikkatle ölçülmesi, daha sonra da diyetle ve ilaçla kontrol altına alınması gerekir. Kontrol altına alınınca çarpıntı şikayeti de geçer.

Kalbin çarpıntıya neden olan bir diğer hastalık grubu, kalbin kapak hastalıklarıdır. Küçük yaşta kalp romatizması geçiren hastalarda, ileride kalp kapaklarının hastalıktan etkilenmesiyle, kalp kanı pompalama sırasında sorun yaşamaya başlar. Kapaklardaki arızalar eğer hafifse çarpıntı olmaz. Ama darlık fazlaysa, kalp boşluklarının büyümesi ve kalp yetmezliğinin başlamasıyla çarpıntı şikayeti ortaya çıkar.

Kardiyomiyopati, kalp kasının kalınlaşması ve tembelliği ile seyreden hastalık grubudur ve çarpıntı yapabilir. Kalbin damar hastalıkları, kalp krizi, damar tıkanıklıkları da çarpıntıya neden olur.

Yorumlar