KADIN

9.077 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bunun için kabul görmüş belirli bir takım kurallar vardır.

Bebek iriliği önemli bir faktördür. Doğum ağırlığı gebeliğe bağlı şekeri olan annelerde 4000 gramın üstüne, gebeliğe bağlı şekeri olmayan annelerde 4500 gramın üzerine çıktığında buna iri bebek denir.

Sadece bebeğin ağırlığı önemli değildir, bebekle annenin çatısının uyumu da önemlidir. Bunun dışında baş gelişi olmayan, yan ya da makat gelişi dediğimiz doğumlarda da normal doğum önerilmez. Bebeğin sağlığı açısından sezaryen ile doğumlar önerilir.

Bebeğin eşi dediğimiz plasentanın rahim ağzının önünde durduğu ve normal doğum esnasında kanamayla ilgili ciddi sıkıntılar yaratabileceği durumlarda da normal doğum önerilmez.

Rahimle ilgili geçirilmiş cerrahi operasyonlar sonrasında normal doğumla ilgili sıkıntı olabileceğinden bu hastalara sezaryen önerilir.

Bunlardan farklı olarak, "Geçirilmiş sezaryen cerrahisi sonrasında gelecek doğum normal gerçekleştirilemez mi?" şeklinde sorular sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı 15-20 yıl önce sezaryen olmalıdır şeklindeydi. Fakat günümüzde bununla ilgili düşünceler ve görüşler değişmektedir. Sezaryen sonrası bir takım kriterlere uyuluyorsa normal doğum denenebilir.

Eğer bebekte ani gelişen bir fetal sıkıntı hali varsa, sezaryen bu dönemde hayat kurtarıcı bir operasyondur.

Yorumlar