KADIN

2.656 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çoğunlukla meme kanseri cerrahisi nedeniyle memesi alınacak veya zaten alınmış olan hastalar için meme rekonstrüksiyonu yapılır.

Kanser cerrahisiyle eş zamanlı olarak meme rekonstrüksiyonu yapılabilir. Erken evre meme kanseri hastalarında memenin çoğunlukla bir kısmı alınır. Bu organın bir kısmı alındığı zaman, o memenin tekrardan şekillendirilmesi gerekir. Buna onkoplastik cerrahi ismi de verilir. Kanserli meme tekrardan şekillendirilir.

Kanserli memenin bir kısmı alındığı için, karşı meme de olması gerekenden daha büyük kalır. O meme de eş zamanlı olarak küçültülebilir veya dikleştirilir.

Eş zamanalı rekonstrüksiyonlarda, küçük bir memeye müdahale edilmesi gerekiyorsa, o zaman memenin tamamına yakın bir kısmı kanser nedeniyle çıkacaksa, sırt dokusundan bir meme rekonstrüksiyonu yöntemi yapılabilir. Doku genişletici veya bazı vakalarda protezle rekonstrüksiyon mümkündür.

İkinci grup hastalar ise, kanser nedeniyle memesinin tamamı alınmış olan, radyoterapi ve kemoterapi süreçlerini geçirmiş hastalardır. Bu hastalarda memenin volümünü, başını ve areolasını oluşturmak gerekir. Böylece üç boyutlu bir rekonstrüksiyon yapılmalıdır. Bunlarda da sırt, karın bölgesi gibi vücudun kendi dokusu kullanılarak rekonstrüksiyon yapılmaktadır. Radyoterapi almamış bir meme mevcutsa, içeriye sönmüş bir balon şeklinde doku genişletici yerleştirilir, yaklaşık 3 ay boyunca şişirilir. Üçüncü ayın sonunda da şişmiş olan balon içeriden çıkartılır, genişlemiş derinin ve kasın altına kalıcı implant yerleştirilir.

Meme yokluğunda veya tek tarafı daha küçük kalmış gelişmemiş memelerde, yine doku genişleticiler ve implantlar kullanılarak meme rekonstrüksiyonu yapılabilir.

Yorumlar