KADIN

Hangi durumlarda fazla mesai ücreti ödenir?

Halil İbrahim Çelik Halil İbrahim Çelik Avukat
4.101 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
İş kanunu işçinin maksimum çalışacağı süreyi belirlemiştir. Bu süre haftalık 45 saattir. İşçiler 45 saatin üzerinde kalan çalışmaları için fazla mesai ücreti adı altında, saatlik ücretinin yüzde 50 fazlasına hak kazanırlar.

İşçi ile işveren arasında yapılacak iş sözleşmesi ile, maksimum 45 saatlik süre düşürülebilir. Örneğin; işçi yapacağı iş sözleşmesiyle, haftalık 30 saatlik bir çalışma yapabilir. 30 - 45 saat arasında kalan süre için, işçi normal saatlik mesai ücretinin yüzde 25 fazlasını, 45 saatin üstünde kalan süre içinse yüzde 50 fazlasını fazla mesai ücreti olarak alabilir.

Burada asıl olan süreç, iş kanununda belirtilen 45 saatlik süre veya işçiyle işveren arasında akdedilen iş sözleşmesinde belirtilen sürelerdir. Bu sürelerin üzerinde kalan çalışmalar için, fazla süreli çalışma veya fazla mesai ücreti adı altında fazla mesai ücretine hak kazanılır. Resmi tatil ve dini bayramlar içinse yüzde 100'lük bir artırım yapılır. İşçi bir gün çalışmış ise, iki günlük bir ücrete hak kazanır.

Yorumlar