KADIN

86.890 kez izlendi
5 / 3.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Aslında hiç bir besin tek başına kilo aldırmamaktadır. Önemli olan, kişinin günlük enerjiyi besinlerden ve içeceklerden hangi oranda ve ne miktarda aldığıdır.

Halk arasında yanlış bilgilerden biri, ekmeğin, makarnanın, pilavın kilo aldırdığı yönündedir. Fakat bunların tüketim sıklığı, tüketim miktarı ve tüketim şekilleri önemlidir.

Bizim beslenmemizde 3 grup besin ögesi vardır. Bunlardan biri tahıllar grubunda yer alan karbonhidrat ve şekerdir, 1 gramı 4 kaloridir. Bunun dışında 1 gram yağ alındığında, bele 9 kalori alınmaktadır. Proteinlerin de 1 gramı yaklaşık 4 kaloridir.

Yani, et grubu besinler denen proteinlerin, tahıl grubu besinler denilen karbonhidratların, hem besinlerin içerisinde yer alan gizli yağ, hem de açık olarak yiyeceklere kattığımız yağın toplam miktarı önemlidir.

Bunun dışında hangi besinin nasıl tüketildiğinin de önemi vardır. Bazı besinlerin hacmi küçük fakat kalorisi çok büyüktür. Buna enerji yoğunluğu demekteyiz. Örneğin, yağın bir tatlı kaşığı yaklaşık 50 kaloriyken, bir dilim ekmek yaklaşık 70 kaloridir. Bazen küçük görülen şeylerin kalorisinin de büyük olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Toplam beslenmede protein, karbonhidrat, yağ besin ögelerinin ne miktarda tüketildiği de önemlidir. Çünkü gündelik hayatımızda aldığımız toplam enerjinin yüzde 50'si kadar ekmek, pilav, makarna, meyve gibi karbonhidrat kaynaklarından gelmelidir. Fakat bu oran yüzde 50'yi geçiyorsa zaten kilo almakta bir etkendir.

Hiç bir besini kilo aldırıyor diye suçlamamız mümkün değildir. Önemli olan toplamda ne yenildiği, ne kadar ve ne sıklıkta yemek yendiğidir.

Yorumlar