KADIN

6.905 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Gastrit, asit salgılayan dokuda bir hasarla oluşur. Önemi olan bunun bir mikrop ya da ağrı kesicilerle oluştuğunu bilmektir.

Gastrit ülser, gözle görülen ve patolojide ortaya çıkan bir yaradır. Beslenme buna yol açmaz fakat katkıda bulunur. Besinlerin mideye zarar vermesi ve gastritin artması doğru bir yaklaşımdır.

Yüksek yağlı yemekler, midede istenmeyen reaksiyonlara yol açabilir, hazmı zorlaştırır, mide boşalmasını geciktirir ve reflüye de daha fazla sebep olabilir. Mideyi yine geç boşaltan yüksek karbonhidratlı besinlerdir. Ağır şerbetli tatlılar, hamur işleri, kekler, margarinle beraber karbonhidratı bol olan hamur işleri sindirimi zor olan besinlerdir. Gastrit alevlenmesi durumunda midede çok daha fazla şikayetlerin görülmesine neden olacaktır.

Sigara direkt olarak artışa sebep olacaktır. Bunun yanında alkol, çok yemek, yemekleri karıştırmak, mangalda yapılan gıdalarla beslenme etkili olacaktır. Salata ya da meyveler, gastrit alevlenmesinde asit salgısını arttırırlar. Mide boşalmasını geciktirirler. Her sağlıklı besin, gastrit ya da ülser varsa sağlıklı olacak anlamına gelmez. Bunları biraz pişmiş tüketmek lazımdır.

Dolayısıyla gastrit ya da ülser hastalığında mutlaka az, sık, pişmiş beslenmeli, glisemik endeksi düşük yağ kızartmadan uzak durulmalı, haşlanmış gıdalarla mide dost beslenme yapılmalı, çiğ meyvelerden de uzak durulmalıdır. Bu sayede hem mide rahat boşalacak, asit salgısı uzun süre kalmayacaktır.

Yorumlar