KADIN

34.811 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hamilelik döneminde anne adayının dengeli ve yeterli beslenmesi, bebeğinin sağlıklı gelişimi ve kendisinin ilerleyen zamanlarda sağlık problemi yaşamaması açısından çok hayati önem taşımaktadır.

Ancak bir şekilde yetersiz ve dengesiz beslenen annelerde, anemi adı verilen yetersiz beslenme durumu ortaya çıkmakta, bu da erken doğum riski, düşük, bebekte doğum sonrası veya sonrasında bir takım anomalilere neden olabilmektedir.

Dolayısıyla yetersiz beslendiğini düşünen anne adayının, bunu doktoruyla paylaşıp kan bulgularını ve kontrollerini çok düzenli yaptırması, eğer gerekiyorsa doktorun önerdiği oranda destek ürünleri kullanması gerekmektedir.

Örneğin; demir eksikliği olması durumunda, çocukta zihinsel bir takım gerilikler olabileceği gibi, annenin de ilerleyen zamanlarda vücut direncinde sorun yaşamasına neden olabilecektir.

Düşük doğum ağırlığı, bebeğin küvezde kalmasına, aile için hem maddi hem manevi bir sürü problem ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Anne adayının hamilelik sırasındaki beslenmesi, bebek sağlıklı doğsa bile, annenin ileride kendi sağlığını da olumsuz biçimde etkileyebilir. Örneğin, kalsiyumdan fakir beslenen bir annenin çocuğu sağlıklı doğsa dahi, kendisinin çok genç yaşta kemik erimesi problemi ya da diş çürükleri ile karşılaşacağı unutulmamalıdır.

Yorumlar