KADIN

20.067 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hamilelikte pilates yaparken bir uzman eşliğinde yapmaya dikkat etmek gerekir. Hamilelik değişen bir süreç olduğu için bedende farklı dönemlerde farklı ağrılar ve tepkiler olabilir. Hamilenin bu tepkilere karşı yapması gereken egzersizleri bir uzman eşliğinde belirlemesi doğru olur.

Bu yüzden herhangi bir kitaptan veya bir DVD’den yapmak doğru değildir. Bu yöntemlerle kişi hareketleri doğru yaptığını zannedebilir fakat o an kontrol eden bir uzman olmadığı için hareketi doğru yapmadığının farkına varamaz ve bedenindeki tepkilere doğru cevap veremez.

Hamilelik sırasında pilates egzersizlerini yaparken vücut ısısını korumak ve uzun süre sırt üstü pozisyonda kalmamak gerekir. Çünkü bebeği besleyen vena cava sırt üstü yatıldığı zaman ağırlık altında kaldığından dolayı kan dolaşımını olumsuz etkileyecektir ve bu da bebeğe giden kan akışını, aynı zamanda bebekten çıkan kan akışını etkileyecektir. Dolayısıyla çok sırt üstü yatmamak veya açıyı ayarlayarak bu kan akışının olumsuz etkilenmeyeceği pozisyonlara gelinebilir.

Pilates egzersizlerinde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise bedenin zorlandığı noktada zorlamayı durduracak şekilde harekete devam edilmelidir. Yani hiç bir şekilde bedenin zorlandığı pozisyonlara girmemek gerekir.

Hamilelikte pilates egzersizleri yaparken bedende farklı, ani, beklenmedik fakat pilatesten değil hamileliğin sürecinden dolayı tepkiler oluşabilir. Veya bedenin daha önceden alışık olmadığı bir hareket olduğu için tepkiler olabilir. Bu yüzden hamilelik pilatesi eğitimi almış bir eğitmenle hamilelik pilatesi yapmak önemlidir. O anda gereken sönümleyici hareket sistemi devreye girmediği taktirde bu hamilelik dönemini etkileyen bir süreç olarak devam edebilir. Çünkü bazı yanlış kasılmalar, hareketler insanlarda zorlama yaratır. Hamilelik dönemi de vücudun değiştiği bir dönem olduğu için bunun sürekliliğini sağlamamak amacı ile bir uzman ile çalışmak hareketlerin her biri için aynı zamanda çözüm üreten şekillerde gelişme sağlayacaktır.
Hamileliğinde verdiği destekten dolayı Sn. Sezen Evirgen Öğücü'ye teşekkür ederiz.

Yorumlar