KADIN

11.391 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Pilates yaparken en önemli konulardan bir tanesinin nefes olduğunu vurguluyoruz.

Herkes nefes alıp vermeyi bilir, yaşamak için de buna zorundayız ama pilateste nefes konusu biraz daha ağırlı kazanıyor. Çünkü konu diyaframı ilgilendiren bir çerçeveye bürünüyor.

Nefes, insanların günlük hayatta burundan veya ağızdan aldıkları sonra onların bir şekilde dışarı çıkması olarak algılanıyor. Herkes o yüzden nefes alıp verdiğini düşünüyor.

İnsanlara dakika tutarak nefeslerini saydırdığımız zaman dakikada aldıkları nefesin büyük sayılara çıktığını görüyoruz. Bu doğru nefes alınmadığının bir göstergesi. Çünkü dakika içerisinde bu kadar sık ve bu kadar çok alınan nefesin aslında doğru bir nefes olduğunu söyleyemeyiz.

Bu çok kısa bir nefestir ve gitmesi gereken yerlere nefesin ulaşamadığı anlamına gelir. O yüzden de insanlar daha çok strese girerler ve stres de hayatlarında her konuda blokaj olarak yaşamlarını etkileyen olumsuz bir faktör haline dönüşmeye başlar. Oysa ki nefesin akıcı olması gerekmektedir. Bu akıcılık içerisinde de kapasitesinin olabildiği kadar büyük olması gerekiyor.

Nefesi hamilelikte önemli bir unsur olarak kullanırken, diyaframı kullanmayı da öğretmeyi hedefliyoruz. Nefes bir bütün olarak alındığı zaman, karın ve göğüs kafesini içine alan çok büyük bir alanı havayla doldurup, daha sonra onu serbest bir akışa bırakarak boşaltıyoruz diye düşündüğümüz temel bir kapsamla anlatılıyor.

Aslında nefesin süresi ve derinliği çok büyük önem taşıyor.

Elimdeki top büyürken nefes almayı ve küçülürken nefes vermeyi düşünün. Yavaş yavaş bunu büyütürken ister burnunuzdan, burnunuz tıkalıysa ağzınızdan da nefes alabilirsiniz. Bunu bırakırken de nefesinizin dışarıya doğru aktığını hayal edin. Bir anlamda bu top sizin akciğerleriniz olsun.

Eğer pilates yaparken diyaframı kullanmayı hedefliyorsak, dudaklarımızın ucundan verdiğimiz bir nefes bizim diyaframımızı kullanmayı sağlamamaktadır. O yüzden nefesimizin bir ses içermesi gerekiyor. Biz bu sesi çıkarmasak dahi nefesin genzimizde arkaya doğru sürtünerek çıktığını hissetmemiz doğru olandır.

Yorumlar