KADIN

32.116 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hamilelikte rahim kasılmaları birkaç dönemde gözlemlenebilir. Bazı anne adayları ilk aylarda rahimdeki kasılmaları ağrı olarak hissedebilir. Halbuki rahim otomatikleşmiştir, 4 haftada bir kasılarak adet kanaması oluşturmaya programlıdır. Anne adayı bunları hissedince endişelenebilir, halbuki bunlar düşük belirtisi değildir.

Orgazm esnasında rahim kasılmaları hissedilebilir. Bu da tamamen normaldir, erken doğuma yol açmaz. Bebeğe hiçbir şekilde zararı olmaz. Orgazm neticesinde ortaya çıkan rahim kasılmaları anne adayları tarafından ağrı olarak hissedilebilir.

Hazırlayıcı kasılmalar, rahimin doğum sancıları için yaptığı bir antrenmandır. Bu antrenman 20. haftadan itibaren başlar, ancak kadın bunu 28. haftadan sonra hissetmeye başlar.

Rahim kasılmalarının diğer bir nedeni de rahimin nihai amacıdır. Olgunlaşmış olan bebeği dış dünyaya getirmek için kasılır.

Diğer kasılmalarla doğum kasılmaları arasındaki farklar:

- Doğum kasılmaları başladıktan sonra şiddetli olarak artar. İstirahat ile geçmez. 10 dakikada ortalama olarak 3 kez gelir, her birinde ortalama 50 saniye sürer. Anne adayı bunu ağrı veya sancı olarak algılayabilir.

Herhangi bir kasılmanın erken doğum kasılması olup olmadığından şüpheleniyorsanız, elinizi karnınıza koyup inceleyebilirsiniz. Rahimin toplandığını hissediyorsanız bu bir kasılmadır. Ama kasılma kısa sürüyor ve sık gelmiyorsa, gün içerisinde çok şiddetli değilse bu bir kasılma değildir. Ancak erken doğum riski taşıyan anne adayları, bunun ayrımını kendileri yapmamalıdır. Doktora giderek yapılacak muayene ile ne olduğu belirlenmelidir.

Yorumlar