KADIN

6.280 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hamilelikte enfeksiyon hastalıkları; bakteriyel, viral veya protozoal denilen birçok nedenden dolayı kaynaklanabilmektedir.

Hamilelikte en sık gördüğümüz enfeksiyon hastalıkları, üst solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Üst solunum yollarını engelleme yolları, direkt temastan kaçınmak, riski ortamlardan uzak durmaktan ibarettir.

Hamilelik (gebelik) idrar yolu enfeksiyonu oluşturmaya elverişli bir süreçtir. İdrar kanallarının hareketleri yavaşlamaktadır. Karında büyüyen rahmin idrar kanalları üzerine yaptığı baskı vardır. Böylelikle idrar yolu enfeksiyonu riski artmaktadır.

Doktorlar olarak idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için bol su tüketimini önermekteyiz. Ama buna rağmen takiplerde geçmeyen kronik idrar yolu iltihaplarıyla karşılaştırıldığı zaman, nedenine bağlı olarak antibiyotik tedavisi verebilmekteyiz.

Bunun dışında tüm vücut sistemlerini ilgilendiren enfeksiyonlar hamilelikte de gelişebilmektedir. Bazı viral olanlar bebek üstünde etkiler yapabilmektedir. Bu konularda da annenin geçmişi, aşılı olup olmayışı ve yaşam tarzı da önemlidir. Takip eden doktorun aldığı öyküyle riskler ortaya çıkarılmalıdır.

Yorumlar