KADIN

7.789 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hamilelikte demir eksikliği anemisi, özellikle Türk kadınlarının çok ciddi karşılaştığı problemlerden bir tanesidir.

Hamileliğin başlangıcında yapılan testlerle, anne adayında hemoglobin düzeyine bakılarak demir eksikliği olup olmadığı belirlenir. Bu testlerin sonucunda anne adayına demir kaynakları olan besinler önerilir. Dışarıdan alması gereken demir miktarı ve çeşidi önerilebilir.

Hemoglobinin 11'in altında olması gereken durumlarda, anne adaylarına demir takviyesi yapılmaktadır. Ancak demir takviyesi yapılması demek, annenin beslenmesine dikkat etmemesi anlamına gelmemektedir.

Demir eksikliği, annenin beslenmesinde demir kaynağı olan besinleri eksik tüketmesine bağlı olabileceği gibi, vücudunda bilgisi dahilinde veya haricinde herhangi bir kanamaya da bağlı olabilmektedir. Dolayısıyla öncelikle her türlü demir eksikliği anemisinde bu aneminin kaynağının araştırılmasında fayda vardır.

Demir kaynağı olan besinlerde bir numara kırmızı et ve ürünleridir. Demir eksikliği anemisi olan bir anne adayının, her gün en az 100 gramlık kırmızı et tüketimini beslenmesine eklemesi, tartışmasız bir şekilde yapması gereken birincil şarttır. Kırmızı etle ilgili bir problemi varsa veya tüketemediği durumlarda, yumurta sarısının diyetinde bulunması gerekir.

Yeşil yapraklı sebzeler demir açısından zengindir, ama bir et kadar emilimleri fazla değildir ve etin yaptığı etkiyi vücutta meydana getirmezler. Yağlı tohumlar demir açısından nispeten zengin kaynaklar olarak ortaya çıkabilmektedir. Kurutulmuş meyveler, diğer sebze ve meyvelere göre ön planda olabilmektedir.

Bunun dışında, demir kaynaklarının özellikle C vitamini kaynaklarıyla bir arada tüketilmesi önemlidir. Örneğin; üzerine limon sıkılmış bir salatayla beraber et tüketilebilir.

Kalsiyum açısından zengin besinlerin, demir kaynaklarıyla tüketilmemesi gibi uygulamalar da kişinin vücuduna aldığı demirin çok daha rahat emilmesini sağlamaktadır.

Yorumlar