KADIN

27.022 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Daha önce erken doğum yapmış bir anne adayı, bütün hamilelik boyunca cinsel ilişkiden kaçmayı seçebilir. Çünkü özellikle de bebek açısından ciddi sorun oluşturmuş erken doğumda, anne adayı zaten daha sonraki hamilelikte mutlaka tetiktedir. Bunu tetikleyebilecek her şeyden kaçınmaya çalışır. Bunu doğal kabul etmek gerekir. Çünkü anne adayı ilkinde psikolojik olarak sarsılmışsa ikincisinde bir dizi önlemler alacaktır.

İşin tıbbi yönüne bakacak olursak, literatürde; spermin içinde erken doğumu tetikleyecek maddeler vardır, o yüzden gebelikte ilişkide bulunulacaksa prezervatif kullanılmalıdır. Bunun tam olarak doğru veya yanlış olduğunu ispat etmek olanaksız olmakla birlikte, benim genel kanım prezervatif kullanımına gerek olmadığı yönündedir. Çünkü o kadar az sayıda maddenin erken doğumu tetikleyeceğini düşünmüyorum.

Doktor eğer herhangi bir nedenle cinsel ilişkiyi yasaklamışsa, genelde ilişkiden kaçınılması önerilir. Daha önce yaşanmış bir erken doğum söz konusu veya erken doğum riskini arttıran başka bir neden söz konusuysa, doktor ilişkiyi yasaklayabilir, bu tür durumlarda zaten anne adayı yasağı kabul eder. Baba adayı da bunu kendi içerisinde mutlaka onaylamalıdır.

Yorumlar