KADIN

10.691 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hamilelikte bulantı ve kusma en sık görülen belirtilerden bir tanesidir. Genellikle ilk 3 aylık dönemde görülür, çoğunlukla hormonal değişikliklere bağlı olarak oluşurlar.

Hamilelik başladığı andan itibaren, daha önce hiç olmayan hormonlar salgılanmaya başlanır. Daha önceden salgılanan hormonların miktarları artmaya başlar. Bu hormonların salgılanması nedeniyle de anne adayında birçok değişiklik meydana gelir. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de bulantı ve kusmadır.

Bulantı ve kusma, aslında içgüdüsel olarak belirli bir amaca hizmet eder, bu amaç anne adayını toksik maddelerden uzak tutmaktır. Tat ve koku duyularının keskinleşmesi neticesinde, anne adayı, kendisine zararlı olabilecek olan bazı kokulardan ve gıdalardan doğal olarak uzak durmaktadır.

Çoğu durumda sadece sabahları ortaya çıkan hafif bir bulantı şeklinde olabilir. Bazen bütün gün boyunca ortaya çıkabilir, bazılarında da zaman zaman görülebilir.

Ancak son haftalarda da ortaya çıkan özel bir bulantı türü olabilir. Bu da genellikle mideden yemek borusuna reflü adını verdiğimiz asit kaçağı nedeniyle olur.

Yorumlar