KADIN

18.598 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kadınların hamile kalmayı planladıktan sonra dahili ve jinekolojik muayenelerini yapmak üzere bir hekime başvurmalarında fayda vardır.

Tiroid, anemi denilen kan hastalıkları, kan grubu ve buna bağlı olarak kan uyuşmazlığı testleri hamile kalmadan önce yapılması gereken testlerin başında gelir.

Kadın doğum hekimine başvurulduğunda rutin testlerden karaciğer, böbrek, kan sayımı, tiroid fonksiyon testleri hekim tarafından istenir.

Jinekolojik muayene dahilinde yıllık yapılması gereken papsmear, jinekolojik muayene sırasında hastadan alınır. Trans vajinal ultrasonografi ile yumurtalık ve rahimde anormal bulguların olup olmadığının tespit edilmesi gerekir.

Hastanın papsmear muayenesi normal, yumurtalıklarında kist, rahimde miyom gibi anormal patolojik bulgular yoksa, dahili, tiroid fonksiyon testleri ve karaciğer fonksiyonları normal ise hastanın hamile kalması için zamanlaması planlanır.

Kadın hamile kalmadan önce doktora başvurduğunda yumurtalık fonksiyonları ultrasonografik olarak tespit edilebilmektedir. Aynı zamanda yumurtalık fonksiyonlarını gösteren FSH ve östrojen hormonlarıyla kadının hamile kalma kabiliyeti tespit edilebilir.

Buna yumurtalık (over) rezervi denir. Eğer yumurtalık rezervi normalse kişi hiç bir destek almadan hamile kalabilmektedir. Bu yüzden hamile kalmadan önce trans vajinal ultrasonografi yapılarak kişinin hamilelik kabiliyeti tespit edilebilir.

Yorumlar