KADIN

12.397 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hamilelik öncesinde annede ve babada yapılması gereken bir takım testler vardır. Annede ve babada öncelikle birlikte yapılması gereken testlerden en önemlileri, cinsel yolla bulaşan hastalıkları tarama testleridir.

Hepatit B, hepatit C, AIDS virüsünün taranmasında fayda vardır, mutlaka gereklidir. Annede ve babada Akdeniz anemisi taşıyıcılığı gibi rahatsızlıklar varsa, bunlarla ilgili tarama testlerinin yapılması gerekir. En azından hemoglobin seviyeleri mutlaka ölçülmelidir.

Bebeğin gelişiminde probleme sebep olabilecek hatta bazen düşüklere sebep olabilecek toksoplazma, rubella ve herpes grubu virüslere mutlaka bakılması gerekir. En sık görülen virüslerden biri olan toksoplazma virüsü, evde hayvan özellikle kedi besleyen annelerde sık görülmektedir.

Kedi eğer eve hamilelik sırasında alınmışsa, bu dönemde akut enfeksiyon olabilmekte ve bu akut enfeksiyonlar bebeklerde ciddi problemlere sebep olabilmektedir. Bu testler yapıldığı zaman olumlu sonucun anlaşılması için, immunoglobulin g adı verilen sonuçların pozitif olması gerekmektedir. Bunun anlamı; anne bu virüslerle daha önce karşılaşmıştır ve bağışıklık sistemi gerekli antikorları oluşturmuştur demektir. Bu durumda anne için endişe edecek bir durum yoktur.

Fakat immunoglobulin m pozitifliği varsa, bu durumda anne o dönemde çok yeni bir enfeksiyonla karşılaşmıştır ve bu bebek için sorun olabilir. Eğer herhangi bir testten birinde immunoglobulin m pozitif çıkarsa, mutlaka ileri testler yapılması ve doktorla temas içerisinde olunması gerekir.

Bu virütik hastalıkların dışında ayrıca bebeğin gelişmesi için son derece önemli olan tiroid fonksiyonlarına mutlaka bakılması gerekmektedir. Çünkü tiroid hormonu anneden bebeğe direkt olarak geçmekte, bebeğin hem fiziksel hem de beyinsel gelişiminden sorumlu olmaktadır. Bu yüzden annenin tiroid hormonları yetersiz ise mutlaka bir uzmanla görüşmesi ve buna göre hormon takviyesi alması gerekmektedir.

Bir diğer konu annenin şeker metabolizmasıdır. Çünkü annenin şeker metabolizmasında ortaya çıkan her türlü bozukluk bebekte de aynı şekilde problemlere sebep olmaktadır.

Toparlayacak olursak, hamile kalmadan önce şeker seviyesine, tiroid fonksyionlarına, virüslere, cinsel yolla bulaşan hastalıklara bakılması gerekmektedir.

Yorumlar