KADIN

13.733 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hamilelik daha öncesinde kronik hastalıkları olan kadınlar için biraz risklidir. Bu hastalıklar oldukça geniş kapsam altında toplanabilir.

Kronik kalp hastalıkları, kronik hipertansiyon, şeker hastalığı, tiroid fonksiyon bozuklukları ilk akla gelen hastalıklar olabilir.

Kişinin hamile kalmasıyla birlikte gelişen fizyolojik ve metabolik değişikliklerin hastalığın ne kadar etkilediği önemlidir.

Kalp hastalıkları hamilelikte değişen fizyolojiye uygun değil ve hamilelik sırasında annenin hayatını tehlikeye sokacak durumda görülüyorsa, kişinin hamile kalması önlenmelidir.

Kalp hastalıkları içerisinde kalp kapak problemleri, kalp yetmezliği, kronik hipertansiyonun meydana getirdiği değişiklikler ilk akla gelen sebepler arasındadır.

Kişi kronik hipertansiyona sahipse, hamilelik öncesinde kullandığı ilaçlarının değiştirilmesi ve hamileliğe uygun hale getirilmesi gerekir. Hamilelik sırasında da rutin tansiyon takibi ve bu tansiyonun anne veya bebek için geliştirebileceği riskler konuşulmalıdır.

Anne adayının kronik hipertansiyonu varsa hamilelikte erken doğum, bebek kaybı, annede gebelik zehirlenmesi gelişebilir ve anneyle bebeğin ölümüne neden olabilir.

Yorumlar