KADIN

57.701 kez izlendi
5 / 2.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Anne adaylarının beslenmesi, bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için önemli olduğu kadar, hamileliğin sağlıklı ve düzgün bir şekilde devam edebilmesi açısından da önemlidir.

Dolayısıyla bu süreçte anne adaylarının, bebeklerinin sağlığını tehlikeye atabilecek ya da hamileliğin sonlanmasına kadar ciddi sonuçlar doğurabilecek bazı besin gruplarından uzak durması gerekmektedir.

Hamilelikte çok ciddi zararları olduğu bilinen bir element olan cıva, özellikle derin su balıklarında fazlasıyla bulunmaktadır. Bir yandan yeteri kadar Omega 3 tüketmeye çalışan hamile, cıvadan da zarar görmemek adına doğru balıkları tercih etmek zorundadır.

Ülkemizde uygun zamanda tüketilen, dışarıdan ithal olmayan ve küçük balıkları tüketmek, bizim her zaman tavsiye ettiğimiz bir beslenme şeklidir. Ton balığının haftada 400 gramdan fazla tüketilmemesi, sağlık otoriteleri tarafından özellikle tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte çiğ et ve pastorize olmamış süt ürünlerinin tüketimi kesinlikle çok zararlıdır. Suşi gibi yemekleri kastetmekle birlikte, yanlışlıkla az pişmiş kanlı tüketilen biftekler de bu gruba dahildir.

Pastorize edilmemiş sütler ve bu sütlerden yapılmış lor peyniri, küflü peynir gibi çeşitler hamilelikte tavsiye edilmemektedir.

Bitki çaylarıyla ilgili araştırmalar, hamileler açısından çok fazla yapılamamaktadır. Bu durumda anne adaylarının her bitki çayına mesafeli davranması gerekmektedir.

Fazla kafein içeriği olan içecekler ya da çay gibi düşük kafeinli içeceklerin çok tüketilmesi hamilelikte hiç tavsiye edilmeyen bir durumdur.

İçeriğinin bilinmediği besinler, içinde çok fazla kimyasal barındıran paketli ürünler, hamilelikte çok tüketilmesini tavsiye etmediğimiz besinler kategorisine girmektedir.

Sakatatlardan özellikle karaciğer, yüksek A vitamini içeriği nedeniyle, hamileliği tehlikeye atıp düşük riskini arttırdığından tüketimine izin verilmemektedir.

Yorumlar