KADIN

5.127 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ay ay gebelik, gebeliğin 4. ayında bebeğin gelişimi konusunu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Tokatlıoğlu anlatıyor.

Gebeliğin 4.ayında anne karnındaki bebek yaklaşık olarak 10 cm. uzunluğa ulaşmıştır ve 100 gram ağırlığındadır. Bu dönemde dış genital organlar gelişimlerini tamamlamaya başlar. İç genital organlarda da, özellikle kız bebeklerde, yaklaşık 2 milyon tane yumurtlama hücresi oluşumunu tamamlamıştır. Yumurta hücreleri, bebeğin doğumuna gider miktarı azalacak şekilde ilerlemekte ve doğumda yaklaşık olarak 1 milyon civarında yumurta hücresiyle kız bebekler doğmaktadır.

Bebeğin kol ve bacak hareketleri artık çok daha net bir şekilde izlenmekte, parmak hareketleri izlemekte ve hatta bebeğin parmağını emdiği rahatlıkla gözlemlenebilmektedir. Diğer organ ve sistemlerin gelişimi de çok hızlı bir şekilde devam etmektedir. İdrar torbasından süzülen idrar artık amniyo sıvısının çoğunu oluşturmaktadır. Plasenta ve göbek kordonu oluşumunu tamamlamış, artık bebeğin tüm ihtiyacı bu yolla karşılanır olmuştur. Dördüncü ayın sonunda bebeğin cildi çok ince parşömen gibi bir yapıyla kaplanmaya başlar ve hareketleri de net bir şekilde izlenmektedir.

Yorumlar