KADIN

23.434 kez izlendi
5 / 1.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ay ay gebelik, gebeliğin 2. ayında annenin durumu konusunu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Latif Küpelioğlu anlatıyor.

Gebeliğin 2. ayı, anne adayının gebeliğinin farkına vardığı bir ay olacaktır.

Günümüzde gebelik, kanda yapılan gebelik testiyle çok erkenden tespit edilebilmektedir. Ama kişiler kendilerinde olan değişikliğin farkına çok varamamaktadır.

İkinci ayla beraber annenin dolaşım, solunum, mide-bağırsak sistemlerinde değişiklikler başlar. Solunum hızı artar, hastaların tansiyonları daha düşük seyreder. Bu gebelikteki fizyolojik tansiyon düşüklüğüdür. Kalp atım hızı artış gösterir.

Gebeliğin ikinci ayında sindirim sisteminde de bir takım değişiklikler olabilir, ama bu kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde, bağırsak sisteminin daha aktif çalışması dolayısıyla ishale eğilim olmakla birlikte, bir çok anne adayı aslında kabızlık sorunu yaşar.

Vücut ısısına yansıyan bir takım değişiklikler olmaktadır. Her gebelikte, vücut ısısı normalin yaklaşık 1 derece üzerinde seyreder. Bu da gebelerde genelde sıcağa karşı tahammülsüzlükle sonuçlanır. Yaz aylarında gebelik yaşayan kadınlar bundan biraz daha fazla rahatsızlık duyabilirler.

Bu ayda, anneye ait kan, idrar ve mikrobik testler, tiroid hormonu testler, kan şeker testleri yapılmaktadır. İkinci ayda fasulye diye tabir edilebilecek küçük embriyonun ultrason görüntüleri ortaya çıkmaktadır.

Yorumlar