KADIN

14.404 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ay ay gebelik, gebeliğin 1. ayında bebeğin gelişimi konusunu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Tokatlıoğlu anlatıyor.

Hamileliğin 1.ayında gebelik henüz çok daha yeni oluşmaya başlamıştır. Anne adayı çoğu zaman gebe kaldığını adet gecikmesiyle fark edecektir. Bu da yaklaşık olarak son adet tarihinde 5 hafta sonra olmaktadır.

Adetin yaklaşık 15. gününde yumurtalıklardan yumurta atımı olur. Bu yumurta fallopian tüpler tarafından alınır, daha sonra vajina ve rahim yoluyla tüplere ulaşmış olan sperm tarafından döllenme meydana gelir. Sperm ve yumurta birleştikten sonra ortaya çıkan oluşuma zigot adı verilir.

Zigot, fallopian tüplerden rahime doğru yolculuğu sırasında bölünerek çoğalmaya başlar. 8 hücre halini alır ve rahim içine yuvalanmaya başlar. Rahim içine yuvalandığında, beşinci hafta civarında artık bebeğin organ ve sistemlerini geliştirecek olan hücreler ayrışmaya başlar. En üstteki tabakadan bebeğin sinir sistemi ve beyin hücreleri, orta tabakadan kalp hücreleri, en alttaki tabakadan da iç organları oluşturan hücreler ayrışmaya başlarlar.

Bebek ilk ay içinde yoksak adı verilen oluşumdan beslenmekte ve bu dönemde bebeğe embriyo denmektedir. Birinci ayın sonlarında göbek kordonu ve plasentaya ait oluşumların taslakları da hazırlanmaya başlamıştır.

Yorumlar