KADIN

8.858 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Anne adayları spor yapabilir, aslında yapmaları da gerekir. Ancak sporun tanımı burada çok önemlidir.

Daha önce hiç spor yapmamış bir anne adayı, hamileliğe başladığı zaman çevresinin önerisiyle egzersiz yapmaya başlayabilir. Bu anne adayı egzersiz yaparken çok dikkatli olmalıdır. Yapabileceği şeyler sadece yüzme ve hafif tempolu koşu gibi egzersizlerdir. Onun dışındakiler anne adayını yoracaktır çünkü vücudu öncesinden buna hazırlıklı değildir.

Daha önceden spor salonuna düzenli olarak giden, koşu yapan anne adayı ise hamileliğe başlarken tabii ki biraz daha antrenmanlı olacaktır. Bu anne adayı, hamilelik döneminde doktorun önerisine göre, egzersizleri hafifletilmiş şekilde sürdürebilir.

Egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken en önemli şey nabzının hızlı atmamasıdır. Eğer bir egzersiz esnasında nabzı 140 ve üzerine çıkıyorsa, anne adayını yoruyor demektir. Anne adayı egzersiz esnasında normal konuşma temposunu sürdürebiliyorsa, o zaman zaten nabzı ve solunum sayısı uygundur. Solunumu konuşmasını engelleyecek veya yavaşlatacak şekilde hızlanmışsa, egzersiz onun için uygun değildir.

İkinci bir nokta da kasların ertesi gün tutulup tutulmadığıdır. Ertesi gün kas tutulması yaşandıysa, bu anne adayı bilmelidir ki egzersiz kendisine ağır gelmiştir.

Anne adayı yapacağı egzersiz konusunda emin değilse, başvuracağı kişi mutlaka kendi doktoru olmalıdır.

Yorumlar