KADIN

14.328 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hamilelikte beslenme, bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi, aynı zamanda annenin bedensel gelişimi ve sonrasında bebeği rahat ve verimli bir şekilde besleyebilmesi açısından çok önemlidir.

Bu dönemde annenin hem kendi depolarını hem de bebeğinin depolarını doldurabilecek kaliteli besinleri alması gerekmektedir.

Et, balık, süt, yumurta, süt ürünleri gibi protein kaynaklarının fazlasıyla tüketilmesi gerekmektedir. Gelişimlerin ve sağlığın devamlılığı için gerekli olan vitamin ve mineralleri de, annenin mevsime uygun olarak seçtiği sebze ve meyvelerden tamamlaması gerekmektedir.

Sebze ve meyve kaynaklarının yanı sıra, doğru karbonhidrat ve tahıl kaynakları sayılabilir. Anne adaylarının hamilelik süresince en çok yaptığı hata olan, fazla karbonhidrat, hamur işi ve abur cubur tüketimine bağlı olarak kilo alımından kaçınabilmek için, karbonhidrat kaynakları minimuma indirilmelidir. Hamilelik öncesinde beslenmeye ilgili mutlaka ayrıntılı bir beslenme programı edinilmelidir.

Hamileler bebeklerinin zihinsel gelişimi için, folik asit kaynağı besinleri de fazlasıyla tüketmek zorundadırlar. Bu besinler; et ve et ürünleri, tam tahıl ürünleri, ceviz, fındık, kuru baklagiller olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sıvı tüketimine çok dikkat edilmelidir. Hem eklemlerdeki problemler hem de ödemleri nedeniyle, günde yaklaşık 2,5 litre su tüketimi hamilelikte şarttır.

Kalsiyum kaynağı olan süt, peynir, yoğurt gibi ürünler bebekler için tüketilmelidir. Ama unutulmamalıdır ki hamileliğin son 3 ayında, kalsiyum kaynakları belki 3 katı kadar önem kazanır. Bu dönemde depolanan kalsiyum, sonrasında bebeğe daha fazla süt yapabilmek için destek sağlayacaktır. Demir açısından da çok fazla et ve et ürünleri tercih edilmelidir.

Yorumlar