KADIN

99.761 kez izlendi
5 / 3.67 - 6 Oy
Gönder Sitene Ekle
İhtiyaç Listesi
  • 3 kg. dana kıyma
  • 2 adet soğan
  • 50 gr. rendelenmiş sarımsak
  • 10 gr. tuz
Yemek Tarifleri - Hamburger Köftesi Tarifi: Hamburger köftesi yapmak için dana kıyma, soğan suyu, tuz ve sarımsak gereklidir. 10 porsiyonluk bir köfte yapacaksak eğer, 3 kg. dana kıymasından yapabiliriz.

Kıymanın üzerine ilk önce sarımsak sürülür. Her tarafına eşit gelecek şekilde dağıtılır. Ardından soğan suyu dökülür. 2 adet soğanın suyu rendeden geçirilerek çıkarılabilir. Üzerine tuz serpiştirilir. Tuzu da sürdükten sonra kıymayı yoğurmaya başlayabiliriz.

Kıyma orta yağlı ya da çok yağlı olabilir. İçerisine kuzu ya da dana karıştırılabilir, tek çekim yaptırılabilir. İsteğe bağlı olarak üzerine hardal sürülebilir. Kıymadaki yağlar ezilinceye kadar yoğurmaya devam edilmelidir. İsteğe göre üzerine karabiber serpiştirilebilir.

Yağlar ezildikten sonra kıymaya şekil verilebilir. Şekil elle verilebilir, kalıp kullanılabilir ya da evde yapacak kişiler kavanoz kapakları kullanabilir.

Şekil verdikten sonra tepsiye dizerek yarım saat kadar dolapta dinlendirebilirsiniz. Hamburger köftesi, şekli hemen verdikten sonra ızgaraya ya da tavaya atılırsa dağılabilir veya bozulabilir. Bu yüzden bekletmek gereklidir.

Yarım saat buzdolabında bekletilen köfteler pişirilebilir.

Yorumlar