KADIN

41.386 kez izlendi
5 / 3.67 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Göz tansiyonu (glokom), göz içi sıvısının gözün içine normalden daha fazla baskı yapmasıyla gelişen bir tablodur. Bunu tam olarak anlayabilmek için göz içi sıvısından bahsetmek lazımdır.

Göz içi sıvısı derken göz yaşından bahsedilmez. Gözün içindeki dengeyi oluşturan bir sıvı vardır ve bu sıvı gözün iç bölümleri tarafından rutin olarak üretilir, aynı zamanda gözün dışa boşaltım kanallarından da bu sıvı dışarıya boşaltılır.

Üretim miktarıyla boşaltım miktarı arasında bir denge vardır. Eğer bu denge bozulursa, göz içi sıvısı normalden daha fazla üretilirse veya dışarıya kolay bir şekilde akamayıp gözün içerisinde fazlaca basınç meydana getirirse, bu durumda yükselen göz içi basıncı gözün arkasındaki görme sinir ve liflerini uzun yılllarda tahrip edebilir. Bu tabloya göz tansiyonu ismi verilir.

Gözü bir havuz gibi düşünürsek, dışarıdan bir muslukla havuzun içerisine su doluyor ve aşağıda bulunan mazgallardan boşalıyor. Eğer dışarıdan dolan kısımla, mazgallardan giden kısım arasında bir dengesizlik olursa yani mazgallar tıkalıysa havuzdaki su taşar. Glokomda da benzer bir durum söz konusudur.

Dolayısıyla dışa akım kanallarındaki boşaltım sorunu göz içi basıncının yükselmesine sebep olur.

Göz tansiyonu sinsi bir hastalıktır, uzun yıllar boyunca hastada bir görsel sorun ortaya çıkartmaz ve hasta bunu hissedemez.

Sinir liflerinde fazlaca hasar meydanına geldiğinde görme alanında yavaş yavaş kör noktalar oluşmaya başlar. Görme alanındaki daralma dışarıdan içeriye doğru olduğu için hasta uzun süre merkez görmesini korur. Merkez görmesi korunmuş olan bir kişide de görsel bir rahatsızlık ortaya çıkmaz.

Sinir lifleri uzunca bir süre sonra bozulduğunda hasta yavaş yavaş görememeye başlar ve görme alanı kısıtlılığı gelişir.

Yorumlar