KADIN

26.610 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Göz tansiyonunun (glokom) en önemli bulgusu göz içi basınç yüksekliğidir.

Göz içi basınç yüksekliği mutlaka olması gereken bir bulgu değildir ama varsa kesinlikle bizi şüphelendirir. Göz içi basınç yüksekliği muayene şartlarında özel göz içi basınç ölçüm cihazlarıyla ölçülebilmektedir. Normal sınırları 10 ile 20 mm civa arasında olması gereken basıncın hangi aralıkta olduğunu, uzman göz hekimi göz içi basıncını ölçerek anlayabilir.

Ancak göz içi basıncı şüpheli, yüksek ya da sınıra geldiği durumlarda, kişinin gerçekte göz içindeki sinir liflerinin hasar görme eşiği nedir diye ayrı bazı testlerle incelenmesi gerekir. Çünkü göz içi basıncı herkeste aynı hasarı vermeyebilir. Bu kişilerde mutlaka altın standart olarak bir görme alanı testi uygulamak gerekir.

Görme alanı testinde, hastanın görme alanında kör noktalar başladı mı, bunlar birbiriyle birleşme eğiliminde mi, bunlarda göz tansiyonuna uygun karanlık alanlar bulunuyor mu diye bakılır. Görme alanı testiyle beraber, OCT denilen diğer bir testte ise sinir lifi kalınlığı ölçülür.

Sinir lifi kalınlığının ne kadar olduğu çok önemlidir, çünkü bir insanda sinir lifleri ne kadar kalınsa göz tansiyonundan hasar görme ihtimali o kadar az olacaktır. O güne kadar da hasar görüp görmediği sinir lifi kalınlığı ölçümüyle rahatlıkla anlaşılabilir.

Genellikle atlanan diğer bir önemli konu kornea kalınlığı ölçümüdür. Kornea gözümüzün en önündeki saydam tabakadır. Bu dokunun kalınlığı göz tansiyonuyla direkt ilişkilidir.

Korneası ince olan kişilerde, ölçüm cihazları yalancı düşük ölçümler çıkarabilirler. Gerçek göz tansiyonları ölçülenden daha yüksektir. Halbuki korneası kalın olan kişilerde göz içi basıncı yüksek ölçülmüş olabilir, ancak gerçek olan göz içi basıncı bundan çok daha düşük değerdedir.

Yorumlar