KADIN

44.086 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Göz tansiyonu (glokomi) tedavisinde başlıca üç basamak vardır.

Birinci basamak ilaç tedavisidir. Göz tansiyonunda göz için basıncını düşüren ilaçlar, göz damlaları vardır. Göz damlalarının bir kısmı göz içi basıncını düşürerek, göz içi sıvısının üretimini azaltarak etki ederler. Bir kısmı da dışa boşaltım kanallarını rahatlatarak, göz içi sıvısının gözü rahatça terk etmesini sağlayarak etki eder.

Göz damlaları günde bir veya bir kaç kez göze damlatılarak etkinliğini ortaya koyarlar. Göz tansiyonunu bu açıdan tedavi etmek kolay ve basittir, ancak her zaman yeterli kalmayabilir.

Bu durumlarda göz tansiyonu tedavisinin ikinci basamağı olan lazer tedavisine geçiş yapmak gerekir. Lazer tedavisinde en modern yöntem olarak SLT yöntemi kullanılmaktadır. Göze zarar vermeyen, kolay uygulanabilen bir yöntem olan SLT'de, göz içi sıvısının dışarıya aktığı dışa akım kanalları rahatlatılır ve orada minik kanallar meydana getirilir. Böylelikle bazen ilaca dahi gerek kalmadan göz içi basıncı normal seviyelerde tutulur.

SLT, ilaç kullanımında güçlük çeken hastalarda ve ilacın etkili olmadığı durumlarda alternatif bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

SLT uygulamasının 1-2 yıllık belirli bir ömrü vardır, o süreden sonra etkinliği yavaş yavaş azalmaya başladığından uygulamayı tekrarlamak gerekir. Sadece bir kaç dakikalık basit bir uygulama olduğu için tekrarlanmasında bir mani yoktur.

İlaç tedavisi veya bunun SRT ile kombinasyonu gibi tedavilerden de fayda görmeyen hastalar vardır, bu hastalarda göz tansiyonu ilerleyicidir. Göz içi basıncı istenilen kadar düşürülemez, bu kişilerin göz içi basınçlarını normal seviyeye almak için artık bir göz tansiyonu operasyonu uygulamak gerekir. Göz tansiyonu operasyonunda gözün dışa akım kanalları yeterince çalışmadığından alternatif bir kanal yaratılır, göz içi sıvısının bu alternatif kanalla gözün dışına akması sağlanır.

Göz tansiyonu operasyonu başarı oranı yüzde 80-90'larda seyreden bir tedavi şeklidir ve bir kez yapılması genellikle yeterlidir.

Yorumlar