KADIN

7.346 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Göz sağlığını korumak için, herkesin yılda 1 defa damlalı göz muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Damlalı göz muayenesi, hastanın göz bebeklerini büyütmek için damlalar damlatılması ve yarım saat kadar bekledikten sonra göz uzmanının muayene etmesiyle gerçekleşir.

Kişinin farkında olamayacağı retina problemleri, damar tıkanıklıkları ancak bu şekilde bir muayene ile ortaya çıkmaktadır. Hastanın düzenli beslenmesi, vitaminleri ve mineralleri tüketmesi göz sağlığı için çok önemlidir. Obezite vücut sağlığını etkileyen şeker ve tansiyon gibi hastalıklara yol açabilmekte, bu hastalıklar da göz sağlığını bozabilmektedir.

Kişilerin çalışma şartlarıyla ilgili düzenleme yapması gerekir. Çok fazla bilgisayar başında çalışan kişilerin 20-20-20 kuralına uyması gerekmektedir. Hasta 20 dakikada bir 20 saniye ara verip 20 metre uzaktaki bir objeye bakarak gözlerini dinlendirmelidir. Bunun yanı sıra fazla güneş ya da beyaz ışığa maruz kalan kişilerde koruyucu gözlüklerin kullanılması da önem taşımaktadır.

Kişilerin ailesindeki göz sağlığı problemlerinden haberdar olması ve bunu doktoruna iletmesi gereklidir.

Yorumlar