KADIN

Göz içi basınç yüksekliği ile göz tansiyonu aynı şey midir?

Akın Akyurt Opr. Dr. Akın Akyurt Göz Hastalıkları Uzmanı
12.363 kez izlendi
5 / 3.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Göz içi basınç yüksekliği her zaman glokom olmayabilir. Herkesin kendine has bir göz tansiyonu eşiği vardır, daha doğrusu görme sınırı liflerinin hasar gördüğü bir tansiyon eşiğinden bahsedilir ve bu herkeste farklıdır.

Bazı kişilerin göz tansiyonları 17-18 veya 15-16 milimetre cıva gibi tansiyon değerlerinde hasar görürken kimilerininki 22-23 ya da 24-25 milimetre cıvada bile hasar görmeyebilir. Eğer çok düşük basınçlarda dahi hasar gören görme siniri lifi söz konusuysa buna "normotansif glokom", normal tansiyonlu glokom veya düşük basınçlı glokom ismini veriyoruz.

Bazı kişilerde ise göz içi basıncı normal olarak kabul ettiğimiz 10-20 milimetre cıvanın çok daha üzerinde olmasına rağmen, örneğin 23-24-25 milimetre cıva olmasına rağmen hiçbir şekilde göze hasar vermez ve bu durumda sadece oküler hipertansiyondan bahsedilir. Yani tablo bir glokom tablosu, bir hasar görme tablosu değildir. Sadece göz içi basıncı yüksektir.

Genel olarak glokomda "primer glokom" ve "seconder glokom" dediğimiz iki ayrı grup söz konusudur. Primer glokomda herhangi bir sebep olmaksızın bünyenin geliştirdiği bir glokom hastalığı söz konusudur. Seconder glokomlarda ise altta yatan farklı bir hastalık sonucunda hastalık gelişmiştir. Ama en sık karşılaştığımız glokom "primer açık açılı glokom" dediğimiz, göz içi basıncının 40 yaşından sonra yavaş yavaş yükselmeye başladığı glokom türüdür.

Yorumlar