KADIN

10.039 kez izlendi
5 / 4.67 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Go, klasik bir strateji oyunudur ve şans ögesi içermez. Oyundaki bütün hamleler sizin kararlarınız sonucunda belli olur. Bundan dolayı gelecek hamleler ne kadar detaylı hesaplanırsa, oyunda o kadar avantaj elde edilir. İster istemez soyut ve analitik düşünme yeteneklerini geliştirir.

Go oyunu, üst düzey zihinsel bir egzersiz gibi düşünülebilir. Oynadıkça beynin kaslarının açıldığı söylenebilir. Bunun yanında dengeli, sabırlı ve esnek olmayı gerektirir. Çünkü Go oyununda mutlak bir amaç yoktur. Oyun tahtasının tamamını almak temel amaç değildir. Biraz daha fazlasını almak yeterlidir. Bu hedefe giderken oyun içinde tavizler vermek, strateji değiştirmek gerekebilir. Tüm bunlar da esnek ve dengeli olmayı gerektirir.

Usta Go oyuncuları der ki; Go tahtası oyuncunun karakterinin tahta üzerinde yansımasıdır. Bu şekilde kendi karakterimizi geliştirebilir ve değiştirebiliriz.

Özellikle yeni başlayan oyuncular, tahta üzerinde 5 - 10 dakikada yorulurken, kendilerini geliştirerek bir kaç saat süren turnuva maçlarına kendilerini odaklayabilirler.

Oyun tahtasında çalıştıkça dikkat süresinin uzadığını, karmaşık problemleri çözmekle daha kolay baş edilebildiğini görebiliriz.

Yorumlar