KADIN

5.363 kez izlendi
5 / 4.50 - 4 Oy
Gönder Sitene Ekle
Geçici bellek bozuklukları çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir ve değişik sürelerde devam edebilir. Dakikalar, saatler, bazen günler boyunca sürebilir.

Çok farklı durumlar geçici bellek bozukluğuna neden olabilir. Bunlar arasında kafa travmaları sayılabilir. Beyin, damar hastalıkları, enfeksiyonlar, epilepsiler, çeşitli metabolik durumlar yani kan şekerinin düzelmesi, sodyum potasyum elektrolitleri ile ilgili bozukluklar, kandaki bozukluklar buna neden olabilir. Bazı toksik durumlar, özellikle psikoaktif ilaçlar bellek ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Aşırı alkol alınması, alkolün aniden kesilmesi, kullanılan psikoaktif ilaçların ani olarak kesilmesi geçici bellek sorunlarına yol açabilir.

Bir diğer geçici bellek bozukluğuna neden olan durum ise, fonksiyonel amnezi durumudur. Burada hasta bir travma geçirebilir. Ancak hastanın nörolojik incelemesinde unutkanlığını açıklayacak bir bulgu saptanmaz. Bu nedenle psikolojik olarak değerlendirilmiştir, bu durum aylar sürebilir. Son dönemlerde yapılan sofistike incelemelerde, bu hastalarda bir takım nörolojik bulgulara da rastlanmıştır.

Diğer bir durum ise geçici global amnezidir. Bu durum seyrek olarak görülmektedir.

Yorumlar