KADIN

Gece yeme sendromu kişide ne gibi olumsuzluklara sebep olur?

Güneş Aksüs Güneş Aksüs Diyetisyen
4.195 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Gece yeme sendromunun neden olduğu olumsuzluklar elbette vardır. Bunların ilk başında aslında kilo artışı gelmektedir. Çünkü gün içerisinde yenilen kalorilerden daha çok akşam yemekten sonra yenilen kalorilerin vücutta depolanması çok daha kolaydır. Bir de bunun üzerine gece uykudan kalkıp yenilen yemekler eklenince kilo almamız daha da kolaylaşır. O yüzden bu kaygı seviyesini arttırır. Kaygı seviyesi arttıkça kilo artışı daha da hızlanır. Bu bir kısır döngüye girebilir.

İnsülin direnci, hipoglisemi varsa, kan şekeri düzensizliği nedeniyle gece uyanıyor ve bilinçsizce besinler tüketiyorsanız, bu durum diyabeti size yaklaştırır. Daha hızlı bir şekilde diyabet oluşumunu sağlayabilir.

Sabah tok uyanmak ve gece uykunun sürekli bozuluyor olması, gün içindeki enerjinin eksik alınması anlamına gelir. Bu da gün içerisinde yorgun, halsiz olmanıza, dikkat dağınıklığının daha sık görülmesine yol açar. Konsantrasyonlarda sorunlar oluşabilir.

Gece vücudumuzun dinlendiği bir dönem olmalı, kaliteli bir uyku çekilmelidir. Vücut dinlenme yerine sindirimle uğraşacağı için bağırsak sorunu bunlardan bir tanesidir.

Yorumlar