KADIN

7.474 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Anne adayının gebelik öncesinde sağlıklı beslenmeye, sağlıklı uyku düzenine ve hayat tarzına dikkat etmesi gerekir. Stresten olabildiğince kaçınılması, sağlıklı ve öğün atlamadan dengeli bir beslenme rejiminin de benimsenmesi tavsiye edilir. Özellikle kalsiyum ve demirden zengin, protein ağırlıklı bir diyet tavsiye edilir. Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, baklagiller, taze sebze ve meyve bol bol tüketilmelidir. Ama bu diyet uygulanırken fazla kilo problemi olan hastaların, bu fazla kilolarını vermeleri veya kilolu olan hastaların ideali kiloya ulaşması hedeflenir. İdeal kilosu olan bir kadının gebe kalabilme olasılığı daha yüksektir.

Spor yapmak, genel vücut sağlığını ve bağışıklığını desteklediği için önerilen bir aktivitedir. Gebelikten yaklaşık 2 ay öncesinde, bebekteki bir takım sakatlıkları engelleme şansı olan folik asit takviyesine başlanması, ortalama 400 mg. folik asitin günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Bunun yanı sıra genel bir check up yapılması, bir takım kan ve idrar tahlillerinin yapılması, kansızlık, tiroid, idrar yolu enfeksiyonu gibi herhangi bir hastalığın olup olmadığının araştırılması, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının denetlenmesi önemlidir. Tansiyon da kontrol edilmelidir. Eğer kronik bir hastalık varsa, dahili branşlardan düzene sokulması gerekmektedir. Şeker hastalarında fazla kilonun verilmesi, kan şekerinin normal düzeyde seyretmesinin sağlanması gebelik için çok önemlidir.

Kadın doğum uzmanı tarafından da, kadın genital organlarının sağlıklı olduğunun denetlenmesi çok büyük önem taşır.

Yorumlar