KADIN

4.794 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hazımsızlıkla gastrit birbirine karıştırılmamalıdır. Gastrit dokuda bir hasardır, bu hasar daha da fazla olduğunda ülsere dönüşür. Midedeki her şikayet gastrit ülser değildir.

Gastrite yol açan her neyse öncelikle onlarla savaşılmalıdır. Nedeni olabilecek bütün faktörlere yönelik tedavi yapılmalıdır.

Eğer biz midede asit salgılatan besinleri, midenin geç boşalmasını sağlayan besinleri tüketmeyi azaltırsak bu bize fayda sağlar. Yüksek yağlı ve yüksek karbonhidratlı tüm besinler de azaltılmalıdır. İçinde çok pişmemiş besinlerin olduğu yemekler midede şikayetler yapabilir. Az ve küçük porsiyonlarla beslenmek lazımdır.

Salata ve meyve sağlıklıdır, ancak asit üretebilir, gastrit ülser hastalığına kötü gelebilir. Salataları da biraz pişmiş soslarla servis etmek gerekir. Pişmiş, buhar modunda ya da fırın modunda kullanılabilir. Az ve küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir.

Ananas, yaban mersini, kudret narı, sarı kantaron, meyan, anason, adaçayı, melisa, kimyon, kişniş gibi bitkiler, bitki çayı veya yemeklerde mutlaka kullanılmalıdır. Mide asidini baskılama ve mide boşalmasında etkilidirler.

Aç karnına kahve, kola içilmemeli, alkollü içecekler ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Yorumlar