KADIN

Garanti belgeli satışlarda tüketici hakları nelerdir?

Şükran Eroğlu Şükran Eroğlu Avukat
4.125 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Garanti belgesi, üretici veya ithalatçı firma tarafından verilmesi zorunlu olan bir belgedir. Bir takım satıcılar, fatura garanti belgesi yerine geçiyor gibi bir açıklama yaparlar. Bu tamamen yanlıştır. Çünkü garanti belgesi yönetmeliği gereği, her malın mutlaka bir garanti belgesinin olması gerekmektedir. Garanti belgesinin satıcı tarafından kaşelenmesi, imzalanması ve tarih atılarak tüketiciye teslim edilmesi zorunludur. Garanti belgesi en az 2 yıl olmalıdır, daha fazla olabilir ama daha az olamaz.

Garanti belgesi, tüketiciye garanti süresi içerisinde 2 yıllık sürede kullanıcı hatası dışındaki bütün arızaların ücretsiz olarak onarılmasını talep etme hakkı tanımaktadır. Bu 2 yıl içerisinde eğer malda bir arıza çıkarsa o zaman tüketici ücretsiz onarım hakkına sahiptir. Onarım süresi 20 iş günüdür. Cumartesi günleri iş günüdür. Pazar günleri sayılmaz. Onarım süresi olan 20 iş günü içerisinde eğer mal onarılmazsa, o zaman tüketiciler malları teslim almayıp yine ilçede bulunan kaymakamlıklardaki hakem heyetine bedel iadesi isteyebilirler, malın ayıpsız haliyle değiştirilmesini talep edebilirler.

Tüketiciler onarım hakkını kullanmışlarsa ve süresinde de mal devamlı onarılıyorsa, o zaman bir yıl içerisinde 4 defa, garanti süresi olan iki yıl içerisinde de 6 defa onarıma gönderilmişse, o mal yine ayıplı demektir. Tüketici eğer bu süreleri tamamlamışa yine şikayet edebilir.

Yorumlar