KADIN

82.596 kez izlendi
5 / 4.20 - 5 Oy
Gönder Sitene Ekle
Fizik tedavide kullanılan egzersizler, 3 temel başlık halinde sayılabilir.

Eklem hareket açıklığı egzersizleri, kas kuvvetlendirici egzersizler, rehabilitasyonda kullanılan özel egzersizler olarak 3 ana başlıkta sayılabilir.

Eklem hareket açıklığı egzersizleri, hastanın herhangi bir nedenle ekleminde kısıtlılık oluşmuşsa kullanılır. Kırık durumlarında daha çok uygulanır. Hastanın kısıtlanmış olan eklem hareket açıklığını normale getirmek için yapılır. Bunların başında da germe hareketi gelir. Fizyoterapist tarafından yaptırılan bir egzersiz şeklidir. Art arda yapılan tedavi sonunda, eklem açıklığı başlangıç seviyesine getirilir.

Kas kuvvetlendirme egzersizleri, hareketsizlik, sinir hasarı, kas hasarı gibi hastalıklar nedeniyle kasları zayıflamış hastalarda kullanılan egzersizlerin tamamıdır. Bir eklem ya da bir vücut bölümü hareketsiz bırakıldığında hastaların kasları zayıflar. Bu durumda hastalar bunu güçsüzlük olarak hissederler. Bu tip durumlarda hastanın kaslarını eski gücüne getirmek için bir takım egzersizler yapılmaktadır. Fizyoterapist tarafından yapılan egzersizlerdir. Fakat devamlı yapılması gerektiği için, fizyoterapistler tarafından hastalara genellikle öğretilir.

Nörofizyolojik egzersizler, felçli hastalarda, multipl skleroz, omurilik hasarı gibi ciddi hastalıklarda ortaya çıkan özel kas güçlüklerinde kullanılan egzersizlerdir. Vücudun özel bir takım refleks mekanizmaları kullanılarak yapılan egzersizlerdir.

Yorumlar