KADIN

5.091 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bir işçi, iş kanununa tabi olarak haftada en fazla 45 saat çalışabilmektedir. Normal şartlarda bir işçinin bütün iş şartlarını, çalışma koşullarını asgari düzeyde iş kanunu belirlemiştir.

Fazla mesailer konusunda durum da bu ölçüdedir. İşçinin haftalık çalışması maksimum 45 saatlik süreyle sınırlıdır. İşveren, işçiyle yapacağı iş sözleşmesi için bu süreyi işçinin lehine olabilecek şekilde azaltabilir. Ancak 45 saatin üstünde kalan süreler fazla mesai ücretine tabi olacak sürelerdir.

Fazla mesai ücretini ikiye ayırmakta fayda vardır. İş sözleşmesiyle 45 saatin altında öngörülen süreler için, 45 saate kadar olan kısmı fazla süreli çalışma olarak adlandırılır. Her bir saat ücreti için, işçinin normal saat ücretinin yüzde 25 fazlası işçiye ödenir.

45 saatin üzerinde kalan çalışmalar içinse, fazla çalışma ücreti adı altında işçinin normal saatlik çalışma ücretinin yüzde 50 fazlası işçiye ödenir. Aynı durum resmi ve dini bayram tatilleri için de geçerlidir. Bu durumlarda işçinin alacağı ücret, çalıştığı her bir gün için iki günlük ücret tutarıdır. Yani işçi, yüzde 100 oranında bir arttırım dahilinde fazla çalışma ücretine hak kazanmış olur.

Yorumlar