KADIN

28.106 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Faset eklem hipertrofisi, omurga kanalının arka kısmında bulunan faset eklemler adını verdiğimiz eklemlerin, yaşla beraber yıpranması dolayısıyla hacim oranı olarak büyümesi sonucu ortaya çıkan klinik bir durumdur. Bu eklemler omurganın hareketlerinden sorumludur. Boyun bölgesinde ve bel bölgesinde, öne ve arkaya hareketten sorumlu eklemlerdir.

Eklemlerin yıllar boyunca zorlanmasıyla, güçlü ve kuvvetli hale gelirler fakat güçlü ve kuvvetli hale gelen her organ büyür. Büyüyen bu eklemler aynı zamanda bir takım sinir yapıları da sıkıştırma riskini yaratırlar.

Faset eklemler, aynı zamanda ağrıya son derece duyarlı yapılardır. Omurganın arka kısmında bulunan bu hareketli eklemlerin yıpranması, kireçlenmesi, büyümesi durumunda bel ağrısı ortaya çıkar. Bu ağrı bazen bel fıtığını taklit edebilir.

Faset eklem ağrısı, belin yan kısmında oluşan bir ağrıyı ortaya çıkartır. Boyun bölgesinde ise yine boynun yan kısmında oluşan bir ağrı çıkartır.

Faset eklem hipertrofisini teşhis etmek için, normal röntgen filmleri ve bilgisayarlı tomografi incelemesi yapılması gerekmektedir. Ellili yaşlardan sonra en sık görülen sebeplerden bir tanesidir.

Yorumlar