KADIN

13.667 kez izlendi
5 / 1.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Fakik göz içi lens uygulaması özellikle genç hastalarda, gözün kendi kristal lensinin henüz yakına bakma esnasında uyum yapma yeteneğini kaybetmediği durumlarda, yüksek miyop ve yüksek hipermetropi varlığında lazere alternatif bir yöntemdir.

Excimer lazer yöntemiyle bir sonuç elde edilemeyeceği ya da yeterince başarılı olunamayacağı görülen yüksek miyopi ve yüksek hipermetropi durumu söz konusudur. Ya da kişinin korneası var olan miyopiyi veya hipermetropiyi ortadan kaldıracak kadar yeteri kalınlıkta değildir.

Bu tip genç hastalarda gözün uyum yeteneğini de bozmadan yani göz içi lensine hiç dokunmadan, yüksek miyopiyi veya hipermetropiyi ortadan kaldırmak için gözün içine özel bir mercek yerleştirilir.

Gözümüze dışarıdan takıp çıkartılan kontak lensi, gözümüzün içine koyduğumuzu ve ömür boyu gözümüzün içinde taşıdığımızı düşünelim. Fakik göz içi lens uygulaması buna benzer bir uygulamadır.

Kontak lense benzer bir materyal gözün içine yerleştirilerek kişinin uzağı veya yakını gözlüksüz görebilmesi hedeflenir. Uygulaması zor bir operasyon değildir. Ancak excimer lazer yöntemiyle işin içinden çıkılamayan durumlarda yüksek miyopiyi ve hipermetropiyi ortadan kaldırmak amacıyla yapılır ve temel hedef göz içi lensine hiç dokunulmadığı için kişinin yakını görme kabiliyetini korumasıdır.

18 yaşın üzerinde henüz 45 yaşını aşmamış ve gözün yakını görme kabiliyetinin korunduğu kişilere uygulanan bir yöntemdir.

Yorumlar