KADIN

9.277 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Excimer lazer uzun yıllar önce ortaya çıkarıldığında tek bir tekniği vardı. Sadece PRK adını alan teknik uygulanıyordu.

Yıllar içerisinde bu yöntemin sakıncaları giderildi ve şu anda sakıncasız bir PRK yöntemi vardır. Ama PRK sınırlı bir yöntemdi, belirli numaraların üzerindekilere uygulanamıyordu. Dahası hastaya uygulama sonrası 4-5 gün eziyet veriyordu. Gözde batma, kanlanma, sulanma, yanma oluyordu ve kişiler gün ışığına çıkamıyordu, loş ortamda kalma ihtiyacı hissediyordu.

PRK'nın eziyet yaratıcı unsurları günümüzde azaltıldı. Uygulanma spektrumu da arttırıldı. Eskiden miyop olan kişilere PRK yapılması biraz zordu, şimdi 6 numaraya kadar bu yapılabiliyor. Astigmat hiç düzeltilemiyordu, günümüzde ise yeni teknolojinin yarattığı faydalarla astigmatlar epeyce düzeltilebiliyor.

Daha yüksek numaralı, miyoplara, astigmatlara ve hipermetroplara uygulamak için yıllar içerisinde yeni bir yöntem geliştirildi, bu yöntemin adı LASIK.

LASIK yöntemiyle korneadan kuru soğan içindeki zar kalınlığında bir zar kaldırılır. Bu zar kaldırılır, bir şapka gibi yana alınır. Bu zarın altında kalan kornea dokusuna excimer lazer uygulaması yapılır. Sonra da tül gibi incecik zar orijinal konumuna getirilip yatırılır ve hemen oraya kaynar.

Çok daha yüksek numaralar LASIK'in sunduğu avantajlarla düzeltilmeye başlandı. Ameliyat sonrası hastaların konforu bozulmamaktadır. PRK'da olduğu gibi batma, yanma, ağrı gibi yakınmalar hastalardan uzak tutulmaktadır. O nedenle LASIK klasik bir altın uygulama tarzında belirdi.

PRK ile LASIK arasında yer alan yöntemler de bulunmaktadır. Bunlar da seçilmiş vakıalara hala başarıyla uygulanmaktadır.

Intralase adında kullanan yöntem LASIK'dir. Tek fark, LASIK'de mikroton denilen cihazla zar kesilerek çıkartılır. Intralase ile ikinci bir lazer uygulayarak zar kesilip çıkartılabilir.

Son zamanların flaş ilerlemesi presbymax tekniğidir. 40 yaşından sonra yakın görmede bozulma başlar, okuma zorluğu daha önceki excimer lazer yöntemleriyle giderilemiyordu. Presbymax excimer lazer ile hastanın miyopisi, hipermetropisi, astigmatı düzeltilmekte ama 40 yaşın üzerindeyse hastanın yakın okuma sorunu da giderilmektedir.

Kişilerin 40 yaşından sonra gazete okurken, tırnaklarını keserken, cep telefonuyla mesaj atarken ya da kol saatine bakarken gözlük takma ihtiyacı bu yöntem sayesinde kalmayacaktır.

Yorumlar