KADIN

15.651 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Excimer lazer küçük yaştaki insanlara uygulanmamalıdır.

Alt sınır olarak 18 yaştır, üst sınırı koymamaktayız. Göz uygunsa 18 yaşından itibaren excimer lazer uygulanabilmektedir.

Excimer lazer kimlere uygulanmaz dendiğinde hastaya özel olarak bu sorunun cevabı değişmektedir. Örneğin; hamile bir kadına hamileliği sırasında excimer lazer uygulamayı istemeyiz. Çünkü korneada hamilelik süresince hormonal etkilenmelerle bir takım değişiklikler olur.

Kontak lensini henüz çıkarmış birisine o anda excimer lazer uygulanmaz. Kontak lens bir müddet takılmaz, kornea özgün haline gelir, daha sonra excimer lazer uygulanır.

Doğum kontrol hapı almakta olanlar için de o sürecin tamamlanmasını ya da ara verilmesini isteriz.

Belirgin romatizmal hastalıkları olan, tiroid hastalığı olan bazı hastaları seçip onları uygun bulmayabiliriz.

Ama bütün bu hastalığa sahip olan kişiler içerisinde excimer lazer yapılan hastalar da vardır. O nedenle bu kişiye özel değişmektedir. Her kişi kendine özgüdür. Sabit olarak söylenebilecek; hamilelik ve 18 yaşın altıdır.

Şeker hastalığı bizzat excimer lazer için bir engel değildir. Şeker hastalığına bağlı olarak göz içerisinde kanama ya da retina hastalığı varsa excimer lazer yapılmaz. Bunun nedeni önceliğin değişmiş olmasıdır. Kişinin daha ciddi bir tıbbi sorunu varken, gözlükten kurtulması için çaba göstermek mantıklı değildir.

Kontrolü zor, ilerlemiş veya takipte bir takım zorluklar yaşayacağımız göz tansiyonu hastalarına excimer lazer yapmayı tercih etmemekteyiz.

Bunlar belirli miktarda değişen, hastaya göre esnetilen kurallardır.

Yorumlar