KADIN

23.705 kez izlendi
5 / 5.00 - 4 Oy
Gönder Sitene Ekle
Excimer lazer bir tür cerrahi yöntem olarak ele alınırsa, tüm cerrahi yöntemlerdeki riskler bunda da söz konusu denebilir. Ama excimer lazeri ne kadar cerrahi bir yöntem olarak düşünebiliriz o da tartışma konusudur.

Excimer lazerde ürkütebilecek teorik ve pratik riskler şunlar olabilir; göze değerek bir iş yapıldığı için gözün mikrop kapmasıdır. Olağanüstü nadirdir, hele hasta ameliyattan sonra kendisine verilen ilaçları düzgün kullanıyorsa. Çünkü bu ilaçların içerisinde antibiyotik damlalar vardır, kişiyi mikroptan korur.

Lasikte bazı sıkıntılar olabilir. Zar kaldırma işlemi sırasında zar delinebilir, yırtılabilir, bütünüyle kopabilir ama bunların her birinin de genellikle bir çaresi vardır. Psikolojik olarak hastayı etkileyen bir sorun olabilir, sonuçta bir risk olarak ele alınamaz.

Excimer lazerde riski en uç noktada körlük olarak ele alacaksak, excimer lazerle birlikte körlük olmaz.

Lasik yönteminden sonra tedirgin olunabilecek en önemlisi ektazi adı verilen bir tablo olabilir. Ektazi, korneanın öne doğru bombeleşmesi ve incelmesi anlamına gelir. Yüksek numaralı bir miyopi ve astigmatla seyreder, hastanın görme kalitesi ileri derecede düşer.

Ektazinin, korneanın çok inceltildiği, çok genç hastalarda, aşırı yüksek numaraları düzeltmek için excimer lazer kullanıldığında daha sık gözüktüğü bilinen bir tablodur.

Yaklaşık olarak, 15-20 binde bir gözüktüğü düşünülmektedir. Cross linking özel yöntemiyle tespit edildiğinde durdurulmaktadır. Özel bir takım kontakt lens tedavileriyle hastanın iyi görmesi sağlanmaktadır.

En kötü olasılıkla korneada doku değişimi ameliyatı gerekebiliyor, yapıldığında hasta görmesini sürdürüyor. Ama bunlar ileri derecede nadir gözüken sıkıntılardır.

Lasik uygulanan hastalar işlemden sonra gözünü çok sıkıyorsa, lazer uygulanan yerdeki zarda kırışmalar olabilir. Bunlar görme kalitesini bozduğu için ertesi günkü kontrolde özel bir sıvıyla yıkanarak düzeltilebilir.

Yorumlar