KADIN

33.084 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Excimer lazer uyguladıktan sonra kullanılması gereken damlalar vardır. Bu damlaları düzenli olarak kullanmak son derece önemlidir.

Lazerin yarattığı etki kadar bir etki, damlaların usulüne uygun şekilde kullanılmasını gerektirmektedir. Bir hafta kadar göze darbe almamak ve gözü sert hareketlerle ovuşturmamak anlamlıdır. Üçüncü aya kadar gözün bir biçimde ameliyatlı ve duyarlı olduğunu, tam normal olmadığını düşünüp bunu hep hatırlamak önemlidir.

Üçüncü aydan sonra sanki böyle bir operasyon göze uygulanmamış gibi davranılmaya başlanabilir. Örneğin; tüple derin denize dalan birisi bu alışkanlığını ilk 3 ay terk etmek zorunda kalır.

Halı sahada futbol oynayan bir hasta gözüne rakip futbolcunun dirseği çarpabilir kaygısıyla 3 ay böyle bir aktiviteden uzak kalmalıdır. O nedenle bundan korunmalıdır.

LASIK uygulamasından hemen bir gün sonra, göze su değmesinde herhangi bir sakınca kalmaz. PRK türü uygulamalarda ise göze 3-4 gün su değmemesini tercih etmekteyiz.

Excimer lazerden sonra kadınların en sık sorduğu sorulardan bir tanesi göz makyajının zamanlamasıdır. Korneadan zar kaldırarak yapılan uygulamalarda operasyonun ertesi günü göz makyajı izni verilebilir. PRK türü uygulamalarda ise 72-96 saat sonra bu izin verilir.

Excimer lazer uygulandıktan sonra bir hafta kadar geceleri araba kullanmamayı tercih etmek iyi olabilir. Çünkü karşıdan gelen arabaların farları gözlerde kamaşma yapabilir. Bu, araba kullanmayı tümüyle olanaksız kılmaz ama kişiyi yorar ve zorlar. Zorunlu bir durum varsa elbette sakıncası yoktur, dikkatli ve yavaşça araba kullanmak mümkündür.

Renkli numarasız kontak lenslerin excimer lazerden sonra takılmasının hiç bir sakıncası yoktur. Kişi arzu ediyorsa, excimer lazerden sonra renkli numarasız kontak lens takabilir.

Söylenmesi gerekenler temelde bunlardır, hasta açısından doktor kontrolünde kalmak, tüm öğütlerin yerli yerinde işlerlik kazanması, başarı açısından son derece önemlidir.

Yorumlar