KADIN

Excimer lazer ameliyatı öncesi hangi testler yapılmalıdır?

Ertan Sunay Opr. Dr. Ertan Sunay Göz Hastalıkları Uzmanı
9.201 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bir kişinin gözünün yapısının excimer lazere uygun olup olmadığı kapsamlı inceleme gerektirir. Bir takım kapsamlı testler yapmak gerekmektedir.

Bu testlerin tümü hastanın gözüne herhangi bir şey değdirmeden yapılır. Topografi korneanın bir tür yüzey haritasının çıkartılmasıdır. Korneanın dik ve çukur kısımlarının aritmetiksel değerlerle ifade edilmesini sağlar ve son derece önemlidir. Kornea topografisi filmi görülmeyen bir hastanın excimer lazere uygun olup olmadığı asla söylenemez.

Korneanın kalınlığının saptanması da önemlidir. Pakimetri denilen bir testle de korneanın kalınlığı saptanır. Excimer lazer uygulamaları için korneanın kalın olması istenir, çok fazla düz ve dik olması istenmez.

Excimer lazer kararı vermemiz için, göz bebeğinin ışığın güçlü veya zayıf olduğu ortamlarda büyüdüğü ve küçüldüğü zamanlarda çaplarının ne olduğu değerleri önemlidir.

Korneanın wavefront denilen bir analizi muhakkak yapılmalıdır. Bu da excimer lazerden sonra hastanın ne kadar memnun kalacağını göstermektedir. Wavefront unsuruna dikkat edilmeden yapılan excimer lazerden sonra, hasta yüzde 100 görse bile gördüğünün kalitesinden memnun kalmayabilir. O nedenle seri incelemeyi yapmak gerekir.

Bu muayeneler excimer lazer için özgündür. Bunun dışında excimer lazer düşünen bir kişide rutin klasik göz muayenesi ilk yapılması gerekendir. Kişinin gözünde herhangi bir hastalık olmaması görülmek istenir. Daha sonra excimer lazere özgü testler yapılır.

Testlerin uygulaması 10 dakikaya sığmaktadır. Herhangi bir ağrı ve sıkıntı yaratmayan, göze bir cihazın temas etmesine gerek olmadan yapılan testlerdir.

Yorumlar