KADIN

Evlilikte sorun yaşayan kişilere çevresi nasıl destek olmalıdır?

Melek Durukan Melek Durukan Aile ve Evlilik Terapisti
7.093 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Evlilik sorunları yaşayan kişilere çevre aslında çok fazla destek veremiyor. Çünkü herkes kendi evliliğinden yola çıkarak özellikle sorun yaşayan çiftleri yönlendirmeye kalktığında daha da çıkmazın içine girebiliyor.

O yüzden iş çevresinin, arkadaş çevresinin ya da ailenin bu konuyla ilgili çiftlere yapabilecekleri en güzel yardım profesyonel bir destek almaları için yönlendirmeleridir. Çünkü çalışma sürecinde eşlerin kendi ilişkilerini çalışırken, mutlaka kendi ailelerini uzak tutmalarını öneriyoruz ki içte dengelerini bulabilsinler ve bu süreci daha kısa sürede atlatabilsinler.

Arkadaşlardan destek alınma dertleşme şeklinde olabiliyor, profesyonel bir desteğin yerini tutmuyor, ama paylaşım da gerekiyor. Kişinin rahatlaması ve bir takım süreçleri daha rahat görebilmesi adına ihtiyaç olabiliyor. Ama paylaşımla profesyonel desteği karıştırmamak gerekiyor.

Ailelerin ve arkadaşların özellikle bu konunun dışında kalmayı kendilerine bir sınır çizerek yapmaları gerekiyor. Çünkü eşler kendi problemlerini çözdükten sonra, diğer müdahale eden kişilere dönüp suçlanmışlıkla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Dinleme ve paylaşma kısmına evet ama profesyonel destek noktasında durup yönlendirmek en sağlıklı olandır. Arkadaşlık ilişkilerindeki sınırlar birbirine karıştığı zaman çok daha ciddi problemlerle karşı karşıya kalınabiliyor.

Yorumlar