KADIN

Köpek Eğitimi

1 Köpek seçiminde nelere dikkat edilmelidir? 2 Köpek eğitimine ne zaman başlanmalıdır? 3 Köpeklere gel komutu nasıl öğretilir? 4 Evde köpek bakmanın ne gibi yararları vardır? 5 Köpek sahibi olmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir? 6 Evde bakımı en kolay köpek cinsi hangisidir? 7 Eğitimi en zor köpek cinsi hangisidir? 8 Köpekler için itaat eğitimi neden gereklidir? 9 Köpeklere verilen temel itaat eğitimi hangi komutları kapsar? 10 Köpeklere verilen ileri itaat eğitiminin içeriği nedir? 11 Evde köpeğin lider olduğu nasıl anlaşılır? 12 Köpeklere verilen bodyguard ve alan koruma eğitiminin içeriği nedir? 13 Evde köpek bakımı için hangi koşullar sağlanmalıdır? 14 Chihuahua ırkının özellikleri nelerdir? 15 İyi eğitilmiş bir köpek nasıl anlaşılır? 16 Köpeklerin ayrılık korkusunu yenmesine nasıl yardımcı olunur? 17 Köpek eğitimini olumsuz etkileyecek davranışlar nelerdir? 18 Yavru köpek eğitiminin yetişkin köpek eğitiminden farkı nedir? 19 Sahiplenilen sokak köpeği nasıl eğitilmelidir? 20 Köpekler için kafes eğitimi neden gereklidir? 21 Köpeklere kafes eğitimi nasıl verilmelidir? 22 Köpek ne zaman sahiplenmelidir? 23 Köpekle sahibi arasındaki bağ nasıl güçlendirilir? 24 Köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? 25 Köpeklere sosyalleştirme eğitimi nasıl verilir? 26 Köpek eğitimi için profesyonel yardım almak gerekir mi? 27 Köpeklerde sık rastlanan davranış bozuklukları nelerdir? 28 Köpek eğitiminde ödül - ceza sistemi nasıl olmalıdır? 29 Rottweiler ırkının özellikleri nelerdir? 30 Alman çoban köpeğinin ırk özellikleri nelerdir?
21.951 kez izlendi
5 / 5.00 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Köpek eğitimi her zaman sahip ile köpek arasında çift yönlüdür. Köpek sahibi köpeği eğitmeye ne kadar hevesli ise köpek de sahibini eğitmeye o kadar heveslidir ve kendi istediklerini yaptırabilmek için sonuna kadar mücadele eder.

Bu durumda köpek sahibinin, köpeğinin yapmasını istemediği davranışları farkında olmadan pekiştirp pekiştirmediğine dikkat etmesi gerekir. Örneğin köpek sahibi yemek yerken köpek gelip, başında durup, masum masum baktığında dayanamayıp ara ara yemek veriyor ise o davranışı pekiştiriyor ve onaylıyor demektir. Köpeğin daha sonra bu davranışı yapması için onu teşvik ediyor demektir. Bu durumda kendisine şunu sorması gerekir; köpeğimin bunu yapmasını istiyor muyum? İstemiyorsa köpeğe yemek vermeyi bırakması gerekir.

Köpekler sürü halinde yaşarlar ve bu sürü içerisinde bir tane lider ve onun takipçileri vardır. Lider neyin ne zaman yapılması gerektiğini belirler.

Evde de kimin lider olduğunu anlamak için şu işaretlere dikkat etmek gerekir. Mesela köpek koltukların üzerine çıktığında ve inmesi söylendiğinde sahibine hırlıyor mu? Arabadan inerken ya da kapılardan çıkarken sahibinden önce mi çıkıyor? Verilen komutlara itaat ediyor mu? İsteklerini havlayarak ya da ağlayarak her seferinde yaptırmayı başarıyor mu? Eğer bunların bir tanesi bile oluyor ise muhtemelen lider köpektir.

Bunun için eğitimine önem vermek gerekir. Çünkü köpekler kendilerine yol gösterecek, saygı duyacakları, kendilerine de göz kulak olabileceğinden emin oldukları kişileri sahibi ve lideri olarak seçerler. Bu nedenle köpek ile lider ilişkisinin çok iyi kurulması gerekir.

Köpek sahiplerine bunun için bir çalışma önerebiliriz. Köpeklerini yat ya da otur pozisyonunda uzun süre bekletme çalışması liderlik için iyi bir çalışmadır. Bunun ayrıca köpeğiniz için psikolojik başka anlamları da vardır.

Yorumlar