KADIN

Ev sahibinden konut kiralarken nelere dikkat edilmelidir?

Serhat Vural Serhat Vural Emlak Ofisi Sahibi
3.558 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ev sahibinden konut kiralayacağınız zaman, arada bir emlak komisyoncusu yok ise, dikkat edilmesi gereken husus kiralayan kişinin gerçek mal sahibi ya da yasal vekil olup olmadığıdır.

Binanın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı, daha öncesine ait bir takım borçlarının olup olmadığı dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

Özellikle kontratın yapıldığı aşamalarda belirli demirbaşların kontrat içerisinde yer almasına çok dikkat edilmelidir. Bu demirbaşların çalışır vaziyette olması büyük önem taşır.

Yaşanılan büyük sıkıntılardan bir tanesi kombilerde olmaktadır. Kombi kullanımlarından kaynaklı olarak çıkan sorunlarda, mal sahibinin yükümlülükleri olduğu gibi mevcut kiracının da bir takım yükümlülükleri vardır. Kiracı muhakkak suretle kombinin yıllık bakımlarını yaptırmalıdır. Kombiye bakım yaptırdıktan sonra oluşabilecek herhangi bir arızada, mal sahibine haber vermek şartıyla, kombisinin tamirat ve tadilatının tamamını yaptırabilir. Bunun da bedeli ev sahibinin sorumluluğundadır. Ancak yıllık bakımları yapılmayan bir kombide oluşabilecek arızada, ev sahibiyle sorun yaşanabilir. Bu konuya özellikle dikkat gösterilmelidir.

Yorumlar